خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

کاربردهای دستگاه مگنت تراپی
کاربردهای دستگاه مگنت تراپی

ما در این مقاله به مبحث کاربردهای دستگاه مگنت تراپی می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

کاربردهای دستگاه مگنت تراپی

مگنت تراپی یکی از روش های درمانی مرکز اورولوژی جهانشهر است که برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. دستگاه مگنت تراپی مزایا و کاربردهای زیادی دارد که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

تاثیر میدان مغناطیسی بر بدن انسان

اثر درمانی مغناطیس از زمان بقراط در طب باستان شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است. میدان های مغناطیسی نقش مهمی در زندگی انسان دارند و زمانی می توان این نقش را درک کرد که بدانیم خود زمین یک آهنربای بزرگ است.

هنگامی که جریان از یک سیستم عبور می کند، یک میدان مغناطیسی در اطراف آن تشکیل می شود. این میدان دایره ای است و می توان شدت آن را اندازه گیری کرد.

بیشتر بخوانید: علت ایجاد زگیل تناسلی

در واقع چگالی شدت میدان مغناطیسی از خطوط نیروی مغناطیسی اطراف و در مرکز سیستم یا سیم پیچ ایجاد می شود که با واحدهای Gauss یا Tesla اندازه گیری می شوند.

مگنت تراپی چیست؟

استفاده از مگنت تراپی از قرن هفدهم در جهان مورد مطالعه قرار گرفت. این روش درمانی بر این فرض استوار است که همه چیز در طبیعت الکتریکی است.

با توجه به اینکه غشای سلولی و تمامی عناصر داخل سلول دارای بارهای الکتریکی و مغناطیسی هستند. بدن انسان از تعداد زیادی سلول تشکیل شده است که دارای فعالیت الکتریکی هستند. این سلول ها دارای پتانسیل پایه هستند که برای متابولیسم سلولی مورد نیاز است.

در واقع پروتوپلاسم (محتوای داخل سلول ها) را می توان سیستم مولد تعیین کننده بار الکتریکی بدن دانست و کاهش این انرژی الکتریکی باعث ضعف مغناطیسی بدن و کمبود آن باعث مرگ می شود.

پتانسیل استراحت سلولی مناسب با تبادل یونی غشای سلولی هست. پایه تغییرات بالقوه در سلول های بیمار یا آسیب دیده. میدان مغناطیسی با نفوذ به سلول ها، نفوذپذیری غشای سلولی را بهبود می بخشد و تبادل یونی را در سلول تسهیل می کند و مصرف اکسیژن را افزایش می دهد.

میدان مغناطیسی به طور همزمان به تمام سلول ها در هر عمقی از بدن نفوذ می کند. بنابراین با این روش می توان به طور موثر آسیب شناسی های عمیقی را که مستقیماً با روش های دیگر امکان پذیر نبود، درمان کرد.

بیشتر بخوانید: علت و علائم سرطان مثانه

روش های ایجاد میدان مغناطیسی

میدان مغناطیسی را می توان با دو روش غیر ساکن (الکترومغناطیس) و ایستا (آهنربای دائمی) ایجاد کرد.

غیر ایستا (الکترومگنت‌ ها)

تنها زمانی فعال می شود که به برق وصل باشد.

 • پالس: مولد پالس که به سیم پیچ متصل است. میدان مغناطیسی جریان را در بافت برقرار می کند.

ایستا (آهن‌رباهای دائمی)

آهنربا به طور کامل با جریان الکتریکی شارژ می شود و خاصیت مغناطیسی خود را برای همیشه حفظ می کند. گوشواره، دستبند، گردنبند و توپ های مغناطیسی از جمله این آهنرباهای دائمی هستند.

انواع این آهنرباها به شرح زیر است:

 • تک قطبی: یک قطب آهنربای جداگانه به سمت پوست بیمار قرار می گیرد.
 • دوقطبی: قطب شمال و جنوب آهنرباهای جداگانه به سمت بیمار قرار می گیرد.

اثرات و مزایای کلی مگنت تراپی در فیزیوتراپی

اثرات و مزایای کلی مغناطیس درمانی شامل موارد زیر است:

 1. بهبود یا بازسازی در بافت های استخوانی و پریوست
 2. ضد التهاب
 3. مسکن
 4. گسترش عروق خونی (اتساع عروق) و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها
 5. ضد اِدم
 6. بازسازی بافت در بافت نرم و بافت عصبی (Neural Regeneration)

اثر ضد التهابی مگنت تراپی

اثر ضد التهابی این روش در مطالعات بر روی استئومیلیت باکتریایی مزمن و حاد و همچنین التهابات لوزی استریل و آرتروز (استئوآرتریت) به اثبات رسیده است.

اثرات ضد درد مغناطیس درمانی

اثر آهنربا در وضعیت التهابی یا مخرب دردناک مثل آرتروز ثابت شده هست و حتی آزمایش‌ ها برهمکنش آن را با اندورفین نشان می‌ دهند. مزیت دیگر تأثیر بر سندرم های درد منتشر مانند سیاتیک کمر است که استفاده ترکیبی از مغناطیس درمانی و لیزر درمانی برای آن توصیه می شود.

انبساط عروق خونی (اتساع عروق) و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها

در این مکانیسم افزایش اکسیژن بافت تا 200 درصد در ناحیه نبض دیده می شود و شستشوی محصولات متابولیک از سلول ها افزایش می یابد. در واقع این مکانیسم اساس بازیابی در هر فرآیند تعمیر است.

بیشتر بخوانید: درمان بی اختیاری مدفوع

اثرات ضد اِدم مغناطیس درمانی

اغلب بعد از جلسه دوم درمان پیدا می شود. اگر منشأ ادم بدخیم باشد یا به غدد لنفاوی متاستاز داده شود، نمی توان از این روش استفاده کرد.

اثرات بازسازی بافت در بافت نرم و بافت عصبی (Neural Regeneration)

تاثیر آرامش بخش در گرفتگی عضلات با منشاء گرفتگی ستون فقرات و عضله به علت جمع شدن محصولات اسیدی ناشی از متابولیسم بدن که منجر به درد می شود، موثر است.

در مگنت تراپی از سه میدان منفی، مثبت، پالسی به کار برده می شود. مغناطیس درمانی یک روش درمانی ایمن و غیر تهاجمی است که منع مصرف خاصی ندارد و موارد منع مصرف آن مانند فیزیوتراپی است.

پارامترهای موثر در مغناطیس درمانی

پارامترهای زیر در مگنت تراپی موثر هستند:

 1. فرکانس امواج
 2. بلندی یا شدت امواج
 3. مدت زمانی
 4. جهت امواج

مگنت تراپی چه کاربردهایی دارد؟

مگنت تراپی به عنوان یک درمان غیرتهاجمی برای ساختار اسکلتی و عضلانی ابداع شد که برای تسکین درد، انقباض و تورم و بازسازی بافت های استخوان، ماهیچه و پوست نیز مفید است.

بیشتر بخوانید: درمان مگنت بی اختیاری ادرار زنان

کاربردهای مغناطیس درمانی بسیار گسترده است، زیرا میدان های مغناطیسی اثرات بیولوژیکی مختلفی را حتی در بافت های عمیق ایجاد می کنند.

برخی از این موارد عبارتند از:

 • آسیب های استخوانی و مفصلی مثل پوکی استخوان، شکستگی و آرتروز
 • انقباضات ناشی از ضربه و صدمه دیدگی، استرین، اسپرین، شکستگی و ضرب‌ دیدگی
 • دردهای تنشی مثل سردرد و نورالژی
 • ضایعات پوستی مثل سوختگی، زخم و جراحات
 • اختلالات التهابی مثل تاندونیت، آرتریت، اپی‌کوندیلیت، میوسیت، درد پایین کمر (لومباگو) و سندرم اداکتور
 • درمان کمر درد

تاثیر مغناطیس درمانی بر استخوان

یکی از کاربردهای مغناطیس درمانی تاثیر آن در بهبود شکستگی استخوان است. بافت استخوانی تا سن 35 سالگی تشکیل می شود و پس از آن توده استخوانی شروع به کاهش می کند. عوامل تغذیه ای به ویژه دریافت کلسیم، میزان فعالیت بدنی و عوامل ژنتیکی در این فرآیند مهم هستند.

تاثیر مگنت تراپی بر تحریک استخوان سازی و استئوپلاست ها ثابت شده است. میدان های مغناطیسی پالسی با تغییر پتانسیل غشای سلولی، فعالیت استئوبلاست ها را تحریک می کنند.

یکی از عوارض مهم شکستگی استخوان عدم جوش خوردن است که با افزایش سن بیشتر می شود. PMF فرآیند همجوشی استخوان را تسریع می کند و توده استخوانی را افزایش می دهد.

از دیگر اثرات مگنت تراپی می توان به استفاده از آن در درمان پوکی استخوان یا پوکی استخوان اشاره کرد. امواج الکترومغناطیسی با فرکانس پایین باعث القای جریان الکتریکی در استخوان و افزایش تراکم استخوان می شود.

همچنین امواج الکترومغناطیسی اثرات ثانویه دیگری دارند که به طور غیرمستقیم نقش عمده ای در حفظ ساختار استخوان دارند.

بیشتر بخوانید: مگنت تراپی کف لگن

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: دستگاه صندلی مگنت تراپی، لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • دستگاه صندلی مگنت تراپی
 • درمان ناتوانی جنسی در کرج
 • اورولوژی در کرج
 • نوار مثانه در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو