خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

زگیل تناسلی مقعدی
زگیل تناسلی مقعدی

ما در این مقاله به مبحث زگیل تناسلی مقعدی می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Contents

زگیل تناسلی مقعدی

هنگامی که ویروس پاپیلوما وارد بدن انسان می شود، ممکن است چندین هفته یا حتی ماه ها خود را نشان ندهد. پس از آن تاول‌های پوستی کوچکی در ناحیه تناسلی، دهان، گلو یا گلو ظاهر می‌شوند که در صورت تشخیص اشتباه و درمان نشدن، بزرگ شده و بزرگ می‌شوند.

HPV یک ویروس DNA دو رشته ای استاندارد است که از طریق مقاربت جنسی، تماس مستقیم با پوست آلت تناسلی یا مقعد و از مادر به نوزاد در طی زایمان طبیعی منتقل می شود.

Condyloma acuminata معمولاً نازک و حساس است و ممکن است به شکل یک یا چند توده گل کلم مانند باشد که باعث ترشحات غیر طبیعی در ناحیه تناسلی، خارش، سوزش و خونریزی در حین رابطه جنسی می شود.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری ها با مگنت تراپی

زگیل تناسلی مقعدی (condyllium acuminata) چیست؟

Condyloma acuminata یا زگیل تناسلی مقعد یک عفونت تناسلی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود که باعث ایجاد توده های زگیل مانندی شبیه گل کلم در اطراف یا داخل مقعد می شود. زگیل ها معمولا کوچک هستند و حتی ممکن است دیده نشوند. برخی از افراد مبتلا به کندیلوم آکومیناتا در مقعد رشدهای صورتی، زرد یا قهوه ای ایجاد می کنند که باعث خارش، ترشح غیرطبیعی و خونریزی می شود (آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟).

رابطه جنسی مقعدی (رابطه جنسی از طریق مقعد) لزوماً علت اصلی زگیل تناسلی در مقعد نیست، اما هرگونه تماس دست یا ترشحات شریک جنسی آلوده با مقعد می تواند فرد را در معرض شایع ترین بیماری مقاربتی، HPV قرار دهد.

بیشتر بخوانید: کاربردهای دستگاه مگنت تراپی

علائم زگیل تناسلی در ناحیه مقعد (علائم زگیل مقعدی)

کندیلوم آکومیناتا معمولاً بدون علامت است و فرد مبتلا ممکن است حتی از عفونت خود اطلاعی نداشته باشد، اگر چه گاهی اوقات ممکن است باعث خونریزی، خارش و حتی درد شود. ظهور زگیل ها فرد مبتلا را نگران کرده و باعث فشار جسمی و روحی می شود.

خطر ابتلا به سرطان در افرادی که سابقه زگیل مقعدی دارند بیشتر است. به همان اندازه که سیستم ایمنی بدن افراد قوی تر است، ممکن است سال ها هیچ علامتی نداشته باشد. اما در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، زگیل ها زودتر پس از حمله ویروس به بدن ظاهر می شوند.

زگیل ها بدون سوزش و خارش در روزهای اول گوشتی و برجسته هستند، اگر شدید شوند خونریزی، سوزش و خارش نیز به علائم اضافه می شود.

سایر علائم کوندلیوم آکومیناتا عبارتند از:

 • توده های مسطح یا برجسته بسیار کوچک
 • زگیل ها صورتی، زرد یا قهوه ای روشن هستند
 • تغییر رنگ پوست در ناحیه مقعد
 • خارش، خونریزی و ترشح در ناحیه تناسلی در موارد نادر

علائم زگیل تناسلی در مردان مانند زنان است و این علائم ممکن است در هر دو دیده شود.

زگیل تناسلی زنانه در مقعد (زگیل مقعدی زنانه)

علائم زگیل تناسلی در زنان مشابه زگیل تناسلی مردان در مقعد (condyloma acuminata) است. این یک عفونت تناسلی است که توسط ویروس HPV ایجاد می شود و باعث ایجاد زگیل یا توده های برجسته در ناحیه مقعد زنان می شود.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی زگیل تناسلی

این زائده ها به صورت ضایعات پوستی کوچک و ظریف و معمولاً نرم هستند و در داخل یا اطراف مقعد ظاهر می شوند. Condyloma acuminata در زنان یک عفونت مقاربتی است که باعث ایجاد ضایعات صورتی یا همرنگ پوست در لابیاها، دهانه واژن یا اطراف و داخل مقعد زنان می شود.

شکل زگیل تناسلی در ناحیه مقعد

شکل زگیل ها بسته به عواملی مانند نوع ویروس HPV، سطح عفونت و واکنش بدن به عفونت متفاوت خواهد بود. زگیل تناسلی ناحیه مقعد یا کندیلوم آکومیناتا معمولاً به صورت ضایعات پوستی و گوشتی به تنهایی یا به صورت چندتایی مانند گل کلم ظاهر می شود.

در مراحل اولیه بیماری یا نوع خفیف آن، تنها مشخصه ظاهری پاپول های صاف رنگ پوست است، اما با پیشرفت بیماری و عدم درمان، به توده های برجسته ای شبیه گل کلم تبدیل می شوند.

علت زگیل تناسلی در مقعد

Condyllium acuminata به زگیل تناسلی ناشی از ویروس HPV اشاره دارد. سویه های 6 و 11 این ویروس شایع ترین سویه هایی هستند که عامل اصلی زگیل تناسلی در مقعد هستند.

از علل ایجاد زگیل تناسلی در مقعد می توان عفونت پوستی (اپیدرم) با HPV نوع 6 و 11 در نظر گرفت. علت زگیل تناسلی در بزرگسالان، آمیزش جنسی با فرد مبتلا و تماس با ترشحات و ناحیه مقعد است.

سیستم ایمنی ضعیف همچنین می تواند احتمال عفونت و تشکیل زگیل های کندیلوم آکومیناتا را در ناحیه مقعد افزایش دهد.

به عنوان مثال، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افرادی که از عفونت HIV یا سایر بیماری‌ های خود ایمنی رنج می‌ برند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کندیلوم آکومیناتا هستند.

بیشتر بخوانید: عفونت تناسلی

نکته مهم این است که وجود ویروس و عفونت HPV برای ایجاد زگیل تناسلی در مقعد کافی است. بنابراین حتی اگر فرد علائم و نشانه های زگیل را نداشته باشد، باز هم احتمال انتقال وجود دارد.

راه های تشخیص زگیل تناسلی در مقعد

Condyloma acuminata توسط پزشک با استفاده از روش های زیر تشخیص داده می شود:

 • معاینه فیزیکی کامل اطراف، داخل و خارج مقعد و آلت تناسلی
 • تست اسید استیک 5 درصد
 • نمونه برداری (بیوپسی)
 • تست پاپ اسمیر برای تست hpv

آیا زگیل تناسلی در ناحیه مقعد قابل درمان است؟

در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند برای همیشه از شر ویروس HPV در تمام سلول های آلوده خلاص شود، اما سیستم ایمنی بدن ویروس و زگیل را طی دو سال به خودی خود از بین می برد. همیشه احتمال عود و عود کندیلوم آکومیناتا پس از درمان موضعی وجود دارد.

علاوه بر این، عدم درمان در برخی موارد ممکن است باعث گسترش بیماری و درگیر شدن نواحی اطراف شود. جراحی و برداشتن زگیل تنها روش درمانی موجود است که شانس 100 درصدی برای از بین بردن همه زگیل ها دارد.

بیشتر بخوانید: درمان ویروس زگیل تناسلی

راه های درمان زگیل تناسلی مقعدی

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی از نوع کندیلوم آکومیناتا وجود دارد که بسته به شرایط جسمانی بیمار، شدت و وسعت زگیل انتخاب می شود:

 • درمان دارویی با پمادها، کرم ها و ژل های موضعی و قرص هایی مانند پودوفیلین، اسید تری کلریک، بیکلوفناک اسید و ایمیکیومد
 • پماد اسید سالیسیلیک
 • آنتی بیوتیک هایی مانند اینترفرون، آزیترومایسین و ایمیکیمود خوراکی
 • کرایوتراپی با نیتروژن مایع
 • لیزر درمانی
 • کوتر الکتریکی و از بین بردن زگیل با جریان الکتریکی
 • برش جراحی و برداشتن زگیل
 • جراحی لیزر

لوسیون پودوفیلوتوکسین 0.5٪ و کرم 0.15٪ برای درمان پاپول های گوشتی استفاده می شود. نحوه استفاده دو بار در روز به مدت سه روز و بعد از سه روز باید یک دوره استراحت چهار روزه داشته باشید.

زخم ها پس از چهار هفته بهبود می یابند. کرم 5% ایمیکیومد یکی دیگر از روش های موضعی برای درمان کندیلوم آکومیناتا است که احتمال بازگشت ویروس پس از مصرف آن کمتر از درمان با پودوفیلوتوکسین است.

بیشتر بخوانید: عفونت زگیل تناسلی

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اینستاگرام: دکتر ناصر بخت

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 


 • زگیل تناسلی در کرج
 • مرکز اورولوژی در کرج
 • ارتباط بین BPH و دیابت
 • اورولوژی در کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو