خورشید: فقط اورژانس

شنبه تا چهارشنبه: 16 – 20

شماره تماس:

۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹، ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

سرطان پیشرفته پروستات - اورولوژی در کرج - درمان عفونت تناسلی و ادراری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج
سرطان پیشرفته پروستات

ما در این مقاله به مبحث سرطان پیشرفته پروستات می پردازیم. جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و وازکتومی در کرج  …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید.

سرطان پیشرفته پروستات چیست؟

هنگامی که سرطان پروستات فراتر از پروستات گسترش می یابد یا پس از درمان برمی گردد، اغلب به آن سرطان پیشرفته پروستات می گویند.

سرطان پروستات اغلب به چهار مرحله گروه بندی می شود که مرحله چهارم سرطان پروستات پیشرفته تر است.

  • مرحله اولیه | مراحل I و II: تومور فراتر از پروستات گسترش نیافته است.
  • محلی پیشرفته | مرحله III: سرطان در خارج از پروستات اما فقط به بافت های مجاور گسترش یافته است.
  • پیشرفته | مرحله چهارم: سرطان در خارج از پروستات به قسمت های دیگر مانند غدد لنفاوی، استخوان ها، کبد یا ریه ها گسترش یافته است.

هنگامی که سرطان پروستات در مراحل اولیه یافت می شود، ممکن است درمان شود یا تحت نظارت فعال قرار گیرد (با دقت). سرطان پیشرفته پروستات “قابل درمان” نیست، اما راه های زیادی برای درمان آن وجود دارد.

درمان می تواند به کند کردن پیشرفت سرطان پروستات کمک کند و ممکن است به مدیریت علائم کمک کند.

سرطان پیشرفته پروستات - اورولوژی در کرج - درمان عفونت تناسلی و ادراری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج

انواع مختلفی از سرطان پیشرفته پروستات وجود دارد:

عود بیوشیمیایی

با عود بیوشیمیایی، سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) پس از درمان با استفاده از جراحی و یا پرتو، بدون هیچ نشانه دیگری از سرطان افزایش یافته است.

سرطان پروستات متاستاتیک

سلول های سرطانی فراتر از پروستات گسترش یافته اند. گسترش سرطان ممکن است در مطالعات تصویربرداری دیده شود و ممکن است نشان دهد سرطان گسترش یافته است. سرطان پروستات در صورتی متاستاتیک است که به این نواحی گسترش یافته باشد:

  • غدد لنفاوی خارج از لگن
  • استخوان ها
  • بقیه ی اندام ها مثل کبد یا ریه ها

ممکن است زمانی که برای اولین بار تشخیص داده می شود، پس از اتمام اولین درمان یا حتی سال ها بعد، سرطان پروستات متاستاتیک برای شما تشخیص داده شود. تشخیص سرطان پروستات متاستاتیک در اولین تشخیص رایج نیست، اما این اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: عوامل بیماری سنگ مثانه 

سرطان پروستات حساس به هورمون متاستاتیک (mHSPC)

سرطان پروستات حساس به هورمون متاستاتیک (mHSPC)، همچنین به عنوان سرطان پروستات حساس به اخته متاستاتیک (mCSPC) شناخته می شود، زمانی است که سرطان از پروستات به داخل بدن پخش شده و به هورمون درمانی پاسخ می دهد یا بیمار هنوز هورمون درمانی نکرده است.

این بدان معنی است که سطح هورمون های جنسی مردانه، از جمله آندروژن هایی مانند تستوسترون، می تواند کاهش یابد تا رشد سرطان را کند کند. بدون کنترل، این هورمون‌های جنسی مردانه سلول‌های سرطانی پروستات را تغذیه می‌کنند تا رشد کنند.

هورمون درمانی، مانند درمان محرومیت از آندروژن (ADT)، ممکن است برای کاهش سطح این هورمون ها استفاده شود.

سرطان پروستات مقاوم به اخته (CRPC)

سرطان پروستات مقاوم به اخته (CRPC) نوعی سرطان پیشرفته پروستات است. CRPC به این معنی است که سرطان پروستات در حال رشد یا گسترش است حتی اگر سطح تستوسترون در اثر هورمون درمانی پایین باشد.

هورمون درمانی همچنین درمان کاهش تستوسترون یا درمان محرومیت آندروژن (ADT) نامیده می شود و می تواند به کاهش سطح طبیعی تستوسترون شما کمک کند.

این دارو از طریق دارو یا جراحی به اکثر افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته داده می شود تا “سوخت” تستوسترون را که باعث رشد این سرطان می شود، کاهش دهد.

این سوخت شامل هورمون های مردانه یا آندروژن ها (مانند تستوسترون) است. به طور معمول، رشد سرطان پروستات با هورمون درمانی، حداقل برای مدتی، کند می شود.

اگر سلول های سرطانی شروع به “پیشرفت” از درمان هورمونی کنند، حتی بدون تستوسترون نیز می توانند رشد کنند. اگر این اتفاق بیفتد، سرطان پروستات CRPC در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید: عوامل ایجاد ناباروری در مردان 

سرطان پروستات دارای مقاومت به اخته غیر متاستاز (nmCRPC)

سرطان پروستات که دیگر به درمان هورمونی پاسخ نمی دهد و فقط در پروستات یافت می شود. این با افزایش سطح PSA مشخص می شود، در حالی که سطح تستوسترون پایین می ماند. آزمایشات تصویربرداری علائم گسترش سرطان را نشان نمی دهد.

سرطان پروستات مقاوم به اخته متاستاتیک (mCRPC)

سرطان پروستات مقاوم در برابر اخته شدن متاستاتیک زمانی است که سرطان از پروستات به داخل بدن گسترش یافته و حتی پس از درمان هایی که برای کاهش سطح تستوسترون استفاده می شود، قادر به رشد و گسترش است.

سطح PSA همچنان در حال افزایش است و لکه های متاستاتیک وجود دارند. این پیشرفت بیماری علیرغم اخته شدن پزشکی یا جراحی است.

سرطان پیشرفته پروستات - اورولوژی در کرج - درمان عفونت تناسلی و ادراری در کرج - جراحی ترمیمی تناسلی در کرج

علائم

افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته ممکن است علائمی از بیماری داشته باشند یا نداشته باشند. علائم به اندازه رشد جدید و محل انتشار سرطان در بدن بستگی دارد.

در بیماری پیشرفته، عمدتاً اگر برای خود پروستات درمان نکرده باشید، ممکن است در دفع ادرار مشکل داشته باشید یا خون در ادرار خود مشاهده کنید. برخی ممکن است احساس خستگی، ضعف یا کاهش وزن کنند.

هنگامی که سرطان پروستات به استخوان ها گسترش می یابد، ممکن است درد استخوانی داشته باشید. هر درد یا علائم دیگری را که احساس می کنید به تیم مراقبت های بهداشتی خود بگویید. درمان هایی موجود است که امکان دارد کمک نماید.

بیشتر بخوانید: عوامل ایجاد ناباروری در مردان 

خطرات

خطر ابتلا به سرطان پروستات با افزایش سن، داشتن سابقه خانوادگی سرطان پروستات، آفریقایی آمریکایی بودن یا داشتن جهش های ارثی مانند ژن های BRCA1 یا BRCA2 افزایش می یابد.

  • سن: خطر مبتلا شدن به سرطان پروستات با یبالا رفتن سن زیاد می شود. حدود 6 مورد از هر 10 مورد سرطان پروستات در افراد بالای 65 سال دیده می شود. سرطان پروستات در افراد زیر 40 سال نادر است.
  • نژاد/قومیت: افرادی که آمریکایی آفریقایی تبار هستند و کسانی که اجداد آفریقایی کارائیب هستند با خطر بیشتری برای تشخیص سرطان پروستات روبرو هستند. همچنین احتمال ابتلای آنها به سرطان پروستات در سنین پایین‌تر بیشتر است. مشخص نیست که چرا سرطان پروستات بر آمریکایی های آفریقایی تبار بیش از سایر گروه های نژادی و قومی تأثیر می گذارد.
  • عوامل ژنتیکی: خطر ابتلا به سرطان پروستات در کسانی که سابقه خانوادگی سرطان پروستات در پدربزرگ، پدر یا برادرشان دارند، بیش از دو برابر می شود. داشتن اعضای خانواده مبتلا به سرطان سینه و تخمدان نیز خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. زیرا برخی از ژن ها از جمله BRCA1 و BRCA2 خطر ابتلا به سرطان های متعدد مانند سرطان سینه، تخمدان و پروستات را افزایش می دهند.

بیشتر بخوانید: ادرار دردناک 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، وازکتومی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج

جهت مشاوره و انجام تمامی خدمات در مرکز اورولوژی جهانشهر مانند: لیزر پروستات، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی، لیزر سنگ کلیه، جراحی زیبایی مردان در کرج، انجام نوار مثانه، شاک ویو نعوظ، شاک ویو پلاک پیرونی، شاک ویو پروستات، وازکتومی سرپایی در کرج، درمان ناباروری در کرج، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار، سیستوسکوپی فلکسیبل، درمان عفونت تناسلی و ادراری، جراحی ترمیمی تناسلی، بیماری جنسی و …. در جهانشهر کرج میتوانید جهت مشاوره و درخواست نوبت خود با مشاوران ما در ارتباط باشید 

ارتباط با ما:

شماره تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹

شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

آدرس: کرج، جهانشهر، بلوار ماهان، میدان مدنی، خیابان مهران، ساختمان جهانشهر، طبقه پنجم واحد ۱۱ 

مرکز اورولوژی جهانشهر: لیزر پروستات ، درمان زگیل تناسلی و اختلال نعوظ ، واریکوسل میکروسکوپی و درمان ناتوانی جنسی ، لیزر سنگ کلیه ، جراحی زیبایی مردان در کرج ، انجام نوار مثانه ، شاک ویو نعوظ ، شاک ویو پلاک پیرونی ، شاک ویو پروستات ، وازکتومی سرپایی در کرج ، درمان ناباروری در کرج ، درمان سرطان پروستات و بی اختیاری ادرار ، سیستوسکوپی فلکسیبل ، درمان عفونت تناسلی و ادراری ، جراحی ترمیمی تناسلی ، بیماری جنسی و درمان زگیل تناسلی و درمان ناباروری در کرج درمان سرطان پروستات -درمان ناتوانی جنسی – وازکتومی سرپایی در کرج …. در جهانشهر کرج

پست های اخیر

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اورولوژیست - واریکوسل میکروسکوپی - درمان ناتوانی جنسی - درمان عفونت تناسلی و ادراری - درمان سرطان پروستات - شماره تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

دکتر اورولوژی - درمان سرطان بیضه - درمان سرطان پروستات - درمان سرطان مثانه - مرکز اورولوژی در کرج - تماس: ۰۲۶۳۴۴۹۶۳۴۹ - ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درمان ناتوانی جنسی -شاک ویو پروستات - شاک ویو پلاک پیرونی - جراحی زیبایی مردان در کرج - درمان ناتوانی جنسی در کرج - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

اسلینگ TVT - درمان بی اختیاری ادرار - نوار مثانه در کرج - انجام نوار مثانه در کرج - نوار واژینال - تماس: ۰۹۳۶۵۶۳۴۹۸۴

درباره ما

دکتر علی ناصر بخت، یکی از برجسته‌ترین متخصصان و جراحان اورولوژی در حوزه‌ی کلیه‌ها، مجاری ادرار، مثانه، پروستات و دستگاه تناسلی مردان است

ساعت کاری کلینیک

شنبه – یک شنبه – دو‌شنبه – سه شنبه – 16 -20


چهارشنبه – 16 -20


پنج شنبه – بسته


جمعه – بسته

ساخته شده توسط سی فایو